uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Serap Tekbıçak 31 Temmuz 2014

Hayatın Köşesinden Bakış

serap-tekbicakŞimdi savrulup giden yıllarıma bakıyorum , bir köşeden. Hayatımın yedi yılını üniversitelerde daha çok yurtlarda , özet olarak parça parça yaşadım.

Durup düşündükçe ve eski fotoğraflara baktıkça ilk gördüğümle son gördüğüm arasındaki farkın ne kadar büyüdüğünü hayretle keşfettim.

Önlisans yıllarının acemiliği, lisans döneminin geçkalmışlık hissiyle ne kadar bocalamış ve nihayetinde son iki yılda belki biraz özümü görmüşüm.

Üniversiteden mezun olunca her şey çok güzel olacak diye saçma bir umudu bize kim veriyor merak ediyorum doğrusu… Daha yeni başlamışken bile işsizler ordusunun ne kadar büyük bir insan kitlesini kapsadığını gayet iyi biliyorduk oysa ki. Yine de “umut fakirin ekmeğidir” anlayışıyla umut ettik.

Aslında beni şu an bu satırları yazmaya iten olay bunlardan bambaşka ve tamamen duygusal; lisans dönemimin tek duygusal olayının başkahramanının bende kalmış olan ( bunlardan haberi bile yok ) fotoğraflarına baktığımda hissettiklerim oldu. Fazla realist biri olarak, ölesiye severken birden bire buz kütlesine dönüşebilen bir kalbe sahibim ve bu oldukça şaşırtıcı olabiliyor.

Tamamen hissiz biri olarak şu an ne kadar farklı biri olduğunu zamanla anladığım ve başta gördüğümü sandığım kişiyle ,en son tanımış olduğum kişinin ne kadar başka insanlar olduğunu öğrendiğim anı anımsadım. Hissizlik o kadar güzel bir durum ki ; ruhumda zerre kadar bir hücrem bile kıpırdamadı.

Anlaşılan o ki; bu tür duygusal konular, okul bitinceye ve iş telaşı kişiyi sarıncaya kadar sürüyormuş. Bir vakitler hayatın ta kendisi sandığınız her şey sonrasında gereksiz ve büyük bir zaman kaybı olarak hayatınızın olabildiğince uzak bir köşesine fırlatılabiliyormuş. Yine de şanslı olduğumu düşünmeden edemiyorum; daha fazla hayatımı oyalayamadığı için.

Önümdeki zorlu süreçte ne yapmalıyım ve nasıl yapmalıyım diye düşünürken olabildiğince yere sağlam basmam gerektiğinin elbette farkındayım.

Nihayet ben de toplumda yer edinmeye ve kendi hayatını kurmaya hazırlanan bir birey olma yolundayım. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere kadın olarak bu dünyada yaşamak çok zor ve kendine ait bir hayatı olmadan kadının güçlü olması mümkün değil. Güçlü olmak; öncelikle iş hayatında olmasını , kendi ayaklarının üzerinde durmasının zorunlu olduğunu öğretiyor kadına.

Bu yüzden kadın okumalı, kendini geliştirmeli ve hedefinden sapmadan kendi hayatını kurmasına yardımcı olacak bir iş sahibi olmalı. Bu hem kadının kendine güveni ve saygısı açısından önemli hem de kadınların toplumdaki yerlerinin ve kadına olan bakış açısının iyileşmesine vereceği katkı olarak önemlidir.

Daha yaşanabilir mutlu yarınlar dileklerimle….

Serap Tekbıçak

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

BABADIR O

BABADIR O

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk