uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Serap Tekbıçak 16 Eylül 2014

Hayat Kısa, Kuşlar Uçuyor

serap-tekbicak“ Dokunduğumuz hayatlardan parmak izlerimiz silinmez.” Bu cümleyi pek çok kişinin umursamadığı bir filmde duymuştum birkaç yıl önce. Zamanla daha iyi anladım neyi anlattığını.

Yolda karşılaştığımız insanlarda bile bir etkimiz olurken, hayatımızdaki insanları etkilemediğimizi düşünemeyiz. İyi veya kötü mutlaka başkalarının hayatını etkiliyoruz. Öyle ki bazen en küçük tepkimiz diğer insanın hayatının gidişatını bile değiştirebiliyor.

Evden çıkmayan bir insan bile, çıkmayarak bu etkiyi ortaya çıkarabiliyor aslında, sadece farkında değil.

Bugün evde, kenarda köşede kalmış, varlığına alıştığımız pek çok eşyaya göz gezdirdim. Alçıdan yapılmış bir sepet gördüm, lisedeyken bir arkadaşımın yılbaşı hediyesi olarak verdiği bir sepet. Şimdi bir köşede içinde renkli taşlarla süs görevi yapıyor. Sonrasında, bir akşam fuar alanında gezerken başka bir arkadaşımın bana aldığı balon ayıcık gözüme takıldı. Evimizi süsleyen onca şeyden biri oldu sonrasında o da.

Düşündüğüm şu oldu ardından; bir gün her canlı gibi ben de bu dünyada zamanımı doldurduğumda, şu an önemsenmeyen bu eşyalar hüzün sebebi olacak. Ama biliyorum ki, en çok kitaplarım öksüz kalacak. İçlerindeki notlar, sayfalarına karalanmış yazılar, şiirler, zamanın raflarında tozlanmaya bırakılmış aşk izleri… Daha neler neler… Ben gidince kimin için anlamı olacak ki?

Zaman böyle hızla akıp giderken, bende izleri kalan günleri hazmedip yoluma devam ediyorum. Artık daha özenli ve daha düşünceli olarak. Farkına vardığım öyle bir şey ki buna zorunluyum:

“Hayat kısa, kuşlar uçuyor!” ( Cemal Süreyya )

Yarın olmayabilir ya da yarın olmayabiliriz. Bu kısa ve sonunu bilmediğimiz hayatı daha da zorlaştırmanın, kin, nefret, kıskançlık ve gururla mahvetmenin anlamı yok!

Vakit dar, sevilecek çok şey var…

“ Seven sevdiğine sevdiğini söylesin.” ( Hz. Muhammed S.A.V )

Sevgiyle kalın…

Serap Tekbıçak

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Adı Hayat Olan Bir Yarış

Adı Hayat Olan Bir Yarış

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk