uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Gülçin Sağlam 13 Ağustos 2015

Farkındalık İle Başlar Herşey

Gülçin SağlamSelçuk ile tanışmam 2013 yılına aittir. Ve hayranlık içerisinde sokaklarında yürürken aklıma ilk gelen ; Belediye Başkanı kim ise, hangi partiden olursa olsun teşekkür mektubu yazacağım oldu, bir misafir olarak. Farkı çok net görebiliyordum; yollarda çöp yok, yürürken kalabalıktan dolayı önündekini beklemene gerek yok ,senin özgürlüğünü kısıtlayıcı,rahatsız edici insan toplulukları yok. Ve nadiren küçük bir çöp gördüğümde “a çöp!!!”  diyerek şaşırıyordum; bir İstanbullu olarak.

Ülkemde bir çok yeri gezip görmüş ve İstanbul’dan kaçma isteği ile dolan biri olarak; yılın 12 ayı turist alan ancak kirlenmemiş ,değerlerine sahip çıkmış bu yer yüreğime de,yarınlarıma da ,aklıma da takılı kaldı o günlerde. Sonrasında ise her dönemini görmek istedik ve birçok kez gittik;yazında ,kışında,her döneminde. Tanıdık,kokladık ve sonunda iyiden iyiye aşık olduk. Sebeblerini biraz daha da açayım sizlere. Çünkü sizler ne acı ki gerçekten tipik bir insanoğlu olarak elinizdeki nimetin değerini bilmemişsiniz. Bunu sonrasındakı değişim sürecinde çok net gördüm.
 
Selçuk’ta özgürsünüz bunu anlayamıyorsanız büyükşehirde yaşayın.

Selçuk’ta güven sorununuz yok ve bu yaşamda çok önemlidir.Biz eşimle bu konuyu ciddi yadırgamıştık ve adapte olmakta zorlandık. Ve eminim yıllarca büyükşehirlerde öğretilmiş ve yaşatılmış “yabancıya güvensizlik” duygusu ile buraya adapte olmak zaman alacak.

Pazar çantanızı marketin önünde bırakabiliyorsunuz.Buyrun diğer şehırlerde,diğer kasabalarda bunları yapın.Döndüğünüzde geriye o çantadan size ne kalıyor. Kolunuzdakı çantaya bile sahip çıkma sorumluluğunda yaşıyorsunuz hayatı,bırakın marketin önünde pazar çantasını bırakmayı,kolunuzdan çalınıyor… Değer kayıpları ve yozlaşma bunlara sebeb olan ana etkenlerden ikisidir.Dikkatlı olalım bu onemlı kıymeti kaybetmeyelım, sahip çıkalım güzelliklere.

Selçuk’ta balkonunuzda bile otururken bırakın tacize uğramayı,size kafasını kaldırıp bakan bile yok. Herkes kendısı ile uğraşmakta.

Selçuk’ta yeme-içme fazlası ile uygun.Evet olması gerektiği kadar belki çok ucuz değil ve tabiî ki hakkımız bu. Ama bu kadar merkezi olup, turıst akımı alan bir yerde bu fiyatlarda yaşamak güzel bir şeydir. Ve bu güzelliğin farkında olup bu güzelliklere Selçuk’a sahip çıkalım, daha çok sevelim farkında olarak. Aksi durumda yok oluşa mahkumdur.
 
Selçuk’ta etkinliklere çok rahat katılabiliyorsunuz, ulaşım dersiniz yok. Trafik stresiniz yok.

Ve yine Selçuk’ta bir kadın olarak cinsiyetiniz ile çok fazla önde değilsiniz;rahatsız edici bakışlar yok.Ben bunları farklı şehirleri görmüş ve yaşamış biri olarak çok net görüyorum.

Biz bu yılın başında Selçuk’a yerleştik ve gördüm ki zaman içersinde bir çok şey değişmiş; 2013 den bu yana. Yerde çöp ararken şimdi her yerin çöpden geçilmediğini görüyorum,sinekler de cabası. Dışarı çıktığımda büyükşehir hayatı misali ,sana “sen kadınsın bir yürü boyunu göreyim sonrada arkandan bakayım” düşüncesinin de yer yer kol gezdiği,çok acı kı karşılaşılan bir durum. Ve yine ne acı ki; bu giden çok onemlı değerlerimizin farkında değiliz.

Yerleri kırleten biziz ve kirletenlerı uyarmayanlarda yine biziz. Belediye çalışmıyor mu?Onu da getiren biziz. Neler yaptıklarımızı görelim ve yapmadıklarımızı da. Eksikliklerin yapılmasını  istemek, hak aramak; tamam. Ancak yozlaşmada da bir adım atıldığını görelim,acı da olsa farkında olalım.
 
2013 yılında yolların temizliğine,yollarda gördüğüm hayvanlar için bayat ekmek toplama kutularına hayranlıkla bakan ve mutlu olan ben,şimdi bunların yok oluşu ıle üzüntü duymaktayım.

Selçuk için bana göre en onemli görevimiz “yozlaşmaya hayır eylemi” olmalıdır.Bireysel bir eylem. Gördüklerimize tepkide bulunarak,uyararak; çok kolay.

Sahip çıkılamayan her değer,yok olmaya mahkumdur;bilenen gerçek.Ancak bu çok iyi bilinen gerçek melodi,bizim için çalıyor şuan. Dikkat!!!

Otopark sorunundan bahsediliyor.Siz otopark sorunu nedir bilir misiniz? Otopark eksikliği bir sorun değil Selçuk’ta bunun farkında olun. Sadece bir talep,bir istek boyutunda, sorun boyutunda değil.Tabiki ileride sorun  boyutuna gelebilir ancak çevre kirliği ciddi bir sorun ve bu konuda,bu boyuta gelmesi konusunda yaptıklarımız ve yapmadıklarımız ile  ciddi bir emeğimiz var. İstemek haktır. Ancak sahip olduklarımızı küstürmeden, yok etmeden bilinçle istemek.
 
Yılın 12 ayı turist alan bir yerin bizlere kattı güzellikleri görelim.Acil ihtiyaçlar anlamında birçok yerde bile bulamayacağınız bir çok şey marketlerde elinizin altında.Farkındalık lütfen.Farkında olup değer bilelim.Sonrasında zaten her şey gelir.
 
Selçuk ile ilgili beni büyüleyen bir konuya daha değinmeden geçemeyeceğim.Ben burada birçok yerde görmediğim ve şahit olmadığım insanlığı da gördüm ve şaşırdım. Anlattım gördüklerimi ve yaşadıklarımı çevremdeki herkese keyifle.Ve ne garip ki aslında olması gereken şeyler artık bizi şaşırtıyor,o denli kayıplarımız var güzelliklere ait.

Sn Çalıkuşu Ailesi, Öznur Çalıkuşu ve eşi;buraya ait öykümün aslına kahramanlarından,burayı güzel kılan. Kayıp aranıyor; insanlık yakarışım için umut ışığı oldu bu aile. İstemeden vermeyi bilen, acıları ve  gördükleri haksızlıklar ile yok olmayan, insanlıkları ve  duyguları ile varolan  güçlü bir aile. Kendilerine hayranlığım ve minnettarlığım sonsuzdur. En azından insanlık adına zayıflayan umut ışımı söndürmedikleri için. Geçenlerde radyoda bir eğitim merkezinin “adabı muaşeret eğitimi” verdiğini duydum. Ne acı, trajıkomik  ama o boyuttayız!!!

Komşularımıza,etrafımızdaki insanlara ne şekilde davranmamız gerektiği artık eğitim merkezlerinde veriliyor. Neden?Güç , para,bencillik hırsı tüm değerlerimizi yok etti,vicdanımızı öldürdü.Ve genel kabul görür oldu. Aslında gelip geçici dünyada kendi rolumuze kendımızı fena kaptırdık ve kendımızı kaybettik,yok olduk.İşte yok olmayan kendı içinde acıları ıle daha da güçlenen vicdanı ıle yürüyen bir aile olarak Argenta cad.de oturan insan kokulu,vicdan kokulu bir ailedir kendileri. Güzellikler paylaşılarak büyür düşüncesi ile bu örneği verip farkında olmamız adına paylaşmak istedim.

Ricam lütfen kayıplarımızı Selçuk adına arttırmayalım ve farkında olmaya başlayalım,gerek kendi içimizde, gerek bireysel adımlarımız ve  eylemlerimiz ile kendi dışımızda/çevremize karşı. Güzelliklerde payımız olursa emin olun mutlu oluruz ve bu konuda emek sarfedelım.Aynı; balkonda beni görüp benim ağır pazar arabamı iki kat çıkartan, “yeni taşındın sen yemeğin yoktur” diye düşünüp kapımı çalan bu aile gibi.

Velhasıl kelam Selçuk; güven veren yaşamı, mistik kokusu, dutlu yolu,komşulukları, oksijeni, kolayca katılabileceğimiz etkinlikleri ile güzel ve kıymetli bir yer. Ayrıca temizliği ile ilk gördüğümde beni etkileyen bu yer için ,ne acı kı artık “temiz”  yorumunda bulunamıyorum. Bu kelime Selçuk ile bağdaşmıyor görünen o ki. Bundan gerçekten üzgünüm. Amacım ve isteğim, benim için değerli bu yerde, ilave daha fazla kayıplara tanık olmamak…
 
Sevgiyle ve sağlıcakla…

Yorumlar (10 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Yok Edici Güç Hırslar

Yok Edici Güç Hırslar

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk