uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber, Manşet Yan, Üst Manşet 19 Ocak 2019

En Süslü Deve Baybars Faytoncu

37. Selçuk Efes Geleneksel Deve Güreşleri Festivali öncesi İstasyon Meydanı’nda 8. Altın Havan Yarışması düzenlendi. 20 devenin katıldığı yarışmanın galibi Balıkesir Edremit’ten Baybars Faytoncu oldu.

8. Altın Havan En Süslü Deve Yarışması öncesinde bir konuşma yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “III. Uluslararası Selçuk Efes Deve Güreşleri ve Devecilik Sempozyumu’nu bugün noktaladık. Yarın 37. Selçuk Efes Deve Güreşleri var. Bu sempozyumda 12’si yurt dışından toplam 91 akademisyen tebliğ sundu. Bugün bu sempozyumunu tamamlamanın ardından 8. Altın Havan En Süslü Deve Yarışması’nın heyecanını yaşıyoruz. Sempozyumun, altın havan yarışmasının ve deve güreşlerinin düzenlenmesinde bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Nasıl ki 2015 yılında Selçuk’un adını UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yazdırdıysak; Selçuk Efes Deve Güreşleri’nin de UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayacağız. Bu duygular içerisinde 37. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’nin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci de yaptığı konuşmada deve güreşlerinde emeği geçen herkese teşekkür ederek; bu organizasyonların Selçuk’un tanıtımına büyük katkı sunacağını belirtti.

Altın Havan Baybars Faytoncu’nun oldu

Deve Güreşlerinin Kırkpınarı kabul edilen Selçuk Efes Deve Güreşleri öncesi güreş heyecanı Selçuk sokaklarını sardı. Güreşlere katılacak develer İstasyon Meydanı’ndan başlayan kortejle Selçuk sokaklarında renkli görüntüler oluşturdu. Kortejin sona ermesinin ardından Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği Başkanı Mustafa Yavuz ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan jüri 8. Altın Havan En Süslü Deve Yarışması’na katılan develere puan verdi. Atma yular, aksesuarlar, peş, çul, zilgor, havut, kuyruk bağı ve genel görünüm gibi kategorilerde yapılan değerlendirmeler sonucu yarışmaya Balıkesir Edremit’ten katılan Baybars Faytoncu adlı deve altın havanın sahibi oldu. Kazanan devenin sahibi Hüseyin Midilli’ye Altın Havan protokol üyeleri tarafından verildi.

37. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali yarın (20 Ocak) Pamucak Deve Güreşleri Sahası’nda yapılacak. Deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olarak kabul edilen Selçuk Efes Deve Güreşlerin Festivali’nde bu yıl 120’den fazla deve güreşecek.

HABERİN VİDEOSUNU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk