uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Üst Manşet 13 Ocak 2013

Ege’de Yeni Bir Deprem Daha

egede-bir-deprem-dahaEge Denizi’nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ege’de depremlerin ardı arkası kesilmiyor. Ege bu kez de 4.1 şiddetinde depremle sallandı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ege Denizi’nin Karaburun açıklarında saat 22.50’de meydana gelen depremin büyüklüğü 4,1 olarak kaydedildi.

“ENERJİ BİRİKİMİ DEVAM EDİYOR”

Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şakir Şahin,”İstanbul’u etkileyecek deprem Marmara Bölgesi’nde yaşanacak bir depremle mümkün olacak. Bölgede İstanbul depremini açığa çıkaracak enerji birikmiş değil. Ancak Güney Marmara ve Ege Bölgesi’ndeki yaşanan depremler, o bölgede enerji birikiminin devam ettiğini göstermektedir” dedi.

Şahin, yaptığı açıklamada, son zamanlarda Ege Bölgesi’nde çok sık depremler yaşandığını anımsattı. Ege Bölgesi’nde son dönemde depremlerin bu kadar yoğun olmasını 2007’de Gökova Körfezi’nde başlayan sismik fırtınaya bağlayan Şahin, sismik fırtınanın daha sonra Güney Batı Anadolu içlerinde, Fethiye ve Çambeli mevkililerinde de depremlere neden olduğunu kaydetti.

Son olarak Bozcaada açıklarından yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremin Ege yayı sistematiği içinde olduğunu bildiren Şahin, “Anadolu blokunun batıya doğru hareketiyle Ege Denizi’nde tektonik çöküntü alanı oluştu. Bu çöküntü alanı sınırı da ‘Ege yayı’ diye nitelendirdiğimiz Girit, Rodos ve Fethiye’ye doğru uzanan ‘Isparta büklümü’ diye isimlendirdiğimiz sınırda oluşmaktadır” diye konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk