site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Kültür Sanat, Manşet Haber, Üst Manşet 20 Eylül 2017

Efes’te Saraydan Kız Kaçırma

Efes Opera ve Bale Günleri tüm coşkusuyla devam ediyor. Gala konseriyle büyük ilgi gören etkinlik Mozart’ın ünlü eseri “Saraydan Kız Kaçırma” ile devam etti. İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin ve sponsor firmaların yanı sıra Selçuk Belediyesi’nin büyük katkılarıyla gerçekleşen Efes Opera ve Bale Günleri 22 Eylül Cuma akşamı saat 21.00’de Romeo ile Jülyet” balesi ile son bulacak.

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Efes Antik Kenti’nin büyülü atmosferi ile sanatı birleştiren Efes Opera ve Bale Günleri Gala Konseri ile büyük yankı uyandırmıştı. Etkinlik kapsamında 19 Eylül akşamı müziğin dahi çocuğu Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma “ adlı eseri sanatseverlerle buluştu. Efes Antik Tiyatro’yu dolduran sanatseverler arasında Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı da vardı.

Mozart’ın 17. Yüzyılda Avrupa’yı etkileyen Türkomanya akımının etkisiyle yazmış olduğu eserlerin başında gelen Saraydan Kız Kaçırma Operası’nda bir İspanyol soylusu olan Belmonte’nin korsanlar tarafından kaçırılarak uşağı Pedrillo, hizmetçisi Blandchen ile Osmanlılar’a satılan sevgilisi Konstanze’yi kurtarmak için verdiği mücadele konu ediliyor. Üç perdelik oyun Yekta Kara tarafından sahneye konuldu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk