site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber 12 Haziran 2013

Müze ve Ören Yerlerine Gelen Ziyaretçi Sayısı Azaldı

Efes_Museum

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre İzmir’deki müze ve ören yerlerine gelen ziyaretçi sayısı, yılın ilk 5 ayında yüzde 12 azaldı. Geçen yılın Ocak-Mayıs aylarında 1 milyon 98 bin kişinin ziyaret ettiği müze ve ören yerlerini bu yılın aynı döneminde 965 bin kişi gezdi. Ziyaretçi sayısının düşmesine, Selçuk’taki Efes Müzesi’nin geçtiğimiz Kasım ayından bu yana kapalı olması neden oldu. Efes Müzesi tadilat, teşhir, tanzim ve çevre düzenlemesi nedeniyle 15 Kasım 2012 tarihi itibariyle bir yıllığına ziyaretçilere kapatılmıştı. Müzenin bir bölümünün Ağustos ayında açılması bekleniyor. Müzenin yeni haliyle daha çok ilgi çekeceği ifade ediliyor.

Bu yılın ilk 5 ayında en çok ziyaretçiyi 576 bin kişi ile Efes çekti. Toplam ziyaretçilerin yüzde 60’ı Efes Ören Yeri’ni gezdi. Yine Selçuk’taki St. Jean’ı 114 bin kişi, Bergama’daki Akropol’u 82 bin kişi, Yamaç Evleri’ni 58 bin kişi, Asklepieion’u 44 bin kişi gezdi.

Çakırağa’da artış
İzmir merkezdeki Agora ise ziyaretçi rekoru kırdı. Geçen yıl 21 bin ziyaretçi çeken Agora’ya bu yıl 25 bin ziyaretçi geldi. Yine en çok ziyaretçi artışını Ödemiş’teki Çakırağa Konağı yaşadı. Geçen yıl 6 bin kişinin ziyaret ettiği konağı, bu yıl 21 bin kişi gezdi.

EFESMUZESI

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk