site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber, Üst Manşet 13 Kasım 2017

Devecilik Kültürü sempozyumunun ikincisi düzenleniyor

Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu için geri sayım başladı. İlki geçen yıl Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyumun ikincisinin son başvuru tarihi 24 Kasım 2017.

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve alanında bir ilk olan Uluslararası Selçuk Efes Deve Güreşleri ve Devecilik Kültürü Sempozyumu bu yıl 18- 19- 20 Ocak 2018 tarihlerinde bir kez daha düzenleniyor. Somut olmayan kültürel miras olma yolunda ilerleyen devecilik kültürü ve deve güreşleriyle ilgili farklı disiplinlerde yapılan çalışmaları bir arada toplama amacıyla düzenlenecek sempozyuma geçtiğimiz yıl yurt içinden 36 ve yurt dışından 8 akademisyen katılmıştı. Sosyal bilimler ve fen bilimleri alanında düzenlenen sempozyum ile devecilik kültürü ve deve güreşleri merkezli yapılmış çalışmaları bir araya getirerek; farklı disiplinlerden bu konuya yaklaşımlara yer verilmesi amaçlanıyor. İkinci Uluslararası Selçuk Efes Deve Güreşleri ve Devecilik Kültürü Sempozyumu’nda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da belirlenen konular etrafında çalışan akademisyenler bir araya gelecek. Deve hastalıklarından deveciliğin sosyal boyutlarına kadar farklı konularda çalışma, gözlem ve analizlere yer verilecek. Çalışma özetlerinin gönderilmesi için son başvuru tarihi 24 Kasım 2017.

Sempozyum ve festival bir arada

Deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olarak bilinen Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’nin bu yıl II. Uluslararası Selçuk Efes Deve Güreşleri ve Devecilik Kültürü Sempozyumu ile yakın tarihlerde düzenlenmesinin sempozyumun amacına ulaşması açısından çok önemli olduğunu belirten Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “ Geçtiğimiz yıl bir ilke imza atarak Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu’nu düzenlemiştik. Sempozyum gerek yurt içi, gerekse yurt dışından katılan akademisyenler böyle bir sempozyumun eksikliği konusunda hem fikir olduklarını dile getirdiler. Biz Selçuk Efes Deve Güreşleri festivali gibi Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu’nun da bir gelenek haline dönüşmesini amaçlıyoruz. Bu yıl sempozyum ve deve güreşleri yakın tarihlerde olacak. Devecilik kültürünün ve Selçuk’un deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olmasını kanıtlayacağız. Belediye başkanlığımın ötesinde bir akademisyen olarak devecilik kültürü ve deve güreşleri ile ilgili çalışmaları olan tüm akademisyenlerimizi 18- 19- 20 Ocak 2018 tarihinde düzenleyeceğimiz II. Uluslararası Selçuk Efes Deve Güreşleri ve Devecilik Kültürü Sempozyumu’na davet ediyorum” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk