uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Bölgeden, Manşet Yan 6 Ocak 2015

Deniz değil, Cellat gölü!

Deniz değil-Cellat gölü

Uzun zamandır beklenen yağmurdan payını almayan Torbalı geçtiğimiz haftayı yağmurlu geçirince suya iyice doğdu. Dün güneşli ama soğuk bir gün geçiren ilçede yağmurun etkileri sürüyor

TORBALI özellikle son bir haftadır aralıklarla yağan yağmurla deyim yerindeyse yağmura doymuştu. Tarlaları sular altında bırakan yağmur ilçe vatandaşını evinden dışarı çıkmasına da engel olmuştu. İlçenin dört bir yanında yağmur manzaraları yaşanırken birçok noktada sorunlar yaşanırken bazı yerlerde ise güzel görüntüler oluşturdu. Yağış nedeniyle yem yeşil olan ova da uzun zamandır kurumuş halde duran Cellat Gölü de dolu haliyle manzaraya ortak oldu.

KURUMUŞTU

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre günlerdir aralıklarla etkili olan yağmur nedeniyle metrekareye 64 kilogram yağış düşmüştü. Uzmanların gölet ve barajların doluluk seviyesinin yükseleceğini belirtmesi yağmurdan sonraki görüntülerden sonra onlara haklılık kazandırdı. Daha önce kurumuş olan Cellat Gölü doluluk oranını yüksek seviyelere ulaştırdı. Geniş alan boyunca sularla kaplı olan alan yağmurdan sonra etrafın yeşermesiyle de kartpostallara görüntü oluşturabilecek güzelliğe ulaştı.Gölde uzun zamandır böyle bir görüntünün olmadığını belirten Arslanlar Köyündeki bir çiftçi, “Hafta boyunca yağan yağmur inanılmaz şekilde yoğun oldu. Biz yağmurdan şikayet ederken yağmurdan sonraki hava neşemizi artırdı. Etraf yeşerdi. Oldukça da güzel görüntüler ortaya çıktı. Mesela Cellat Gölü bu kadar dolmamıştı. Çok güzel bir manzara oluşturdu” diye belirtti.

YAĞMUR EN ÇOK ONLARA YARADI

Yağmurdan sonra ovanın yeşermesi en çok da hayvanlara yaradı. Kuşlar yağmurdan sonra geniş sürüler halinde havada seyrederken koyun ve kuzu sürüleri ise ovada aradıklarını buldu. Özellikle kuzu, koyun, keçi gibi sütünden ve etinden yararlanılan hayvanların sağlıklı yetişmesinde önemli yere sahip olan ovadaki otların yeşermesi hayvan yetiştiricilerini sevindirdi. Yem maliyetinin oldukça yüksek olduğunu belirten çobanlar yağışın kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Boş tarlalarda ve yol kenarlarında otlar yeşerdi. Biz de hayvanlarımızı sürüler halinde dışarı çıkarttık. Hem bu besinler daha lezzetli ve sağlıklı hem de bizlerde de yem maliyeti düştü. Mutluyuz” şeklinde konuştu.

Haber: İbrahim Danış-Büyük Torbalı Gazetesi

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk