uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Mehmet Uyaroğlu 8 Ağustos 2014

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Selçuk’ta Siyaset

uyaroglu3Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça Siyasi partiler, il ve ilçe başkanları ve yönetimler sıkı bir çalışma içerisine girdi. Selçuk’ta kampanyayı ilk başlatan ve Başbakana muhalefet eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural oldu. Vural ilk olarak ilçe binasında partililerle bir basın açıklaması yaptı ve genel merkezin almış olduğu karar doğrultusunda Ekmeleddin İnsanoğlu’na oy istedi.

Selçuk CHP’de hareketlilik

Cumhuriyet Halk Partisi Selçuk örgütünde de hareketli günler yaşanıyor. Selçuk CHP İlçe Binasında basın toplantısı yapan İlçe Başkanı Özge Yıldırım CHP Genel Merkezinin kararı doğrultusunda basına demeç verdi. CHP olarak İhsanoğlu’na destek verdiklerini, İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı olarak görmek istediklerini söyledi.

Bir sonraki gün Garaj üstü Efes Belediye Salonunda CHP ilçe başkanlığı tarafından İnsanoğlu’nun yaşamı hakkında Sinevizyon gösterisinin yanı sıra Sivil Toplum Kurumları’nın da söz aldığı bir toplantı düzenlendi. Daha sonra İl Başkanı Ali Engin ile İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ve Musa Çam İlçe binasında partililerle sohbet edip mahalle ziyaretlerinde bulundular.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça seçim çalışmalarını hızlandıran İlçe yönetimleri, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında yapılacak olan İlçe kongrelerinin de ne denli sert geçeceğinin sinyallerini veriyor.

Demem o ki; Erdoğan ve karşısında yer alan CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun alacakları oy oranları yerel seçimlerde başa baş yarışan iki siyasi parti Ak parti ve CHP için çok önemli, her iki parti içinde farklı muhalif kanatların olduğu düşünülürse, mevcut İlçe başkanlarının yapılacak ilk kongrede konumları da ister istemez parti içi muhalifler tarafından tartışmaya açılacaktır, bu da gösteriyor ki her iki siyasi partinin de Selçuk’ta çok hızlı çalışması gerekiyor.

Ramazan Bayramı kutlamalarında gittiğim ilk siyasi parti CHP oldu. Bayramlaşma saat 15.00 kadar devam etti. Aynı saatlerde AK Parti de yapılan bayramlaşma ziyaretine de katıldım. Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı’nın İlçe Başkanı, yönetim ve partililerle bayramlaşması sonrasında Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili yaptığı konuşma kayda değerdi.

30 Martta Selçuk halkının takdiriyle Belediye Başkanlığına seçilen Başkan Bakıcı Cumhurbaşkanlığı için partililerden Başbakan Erdoğan adına oy istedi.

İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen’nin ve ilçe yönetiminin yaptığı çalışmaları takdirle karşılayan Başkan Bakıcı 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisinin başarılı sonuçlar alacağına olan inancını paylaştı. Hatta oy sayımız sekiz binin altına düşerse bundan hepimiz sorumluyuz dedi.

Selçuk’ta CHP ve MHP Cumhurbaşkanlığı için aynı adaya oy istemesi ile Ak Partinin burada alacağı oy oranı ister istemez merak konusu olacak.

Son yerel seçimlerde her üç partinin oy oranlarına bakacak olursak, Selçuk’ta Ak partinin muhalifleri olan CHP ve MHP karşısında alacağı oy oranı bence çok önemlidir.

Kısaca, Başkan Sema Yeşilçimen hiç şüphesiz ki Belediye Başkanı Bakıcı’nın vereceği destekle mutlaka güçlenecektir. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimleri ertesi, muhtemelen Ekim ayında siyasi partilerin yapacak oldukları ilçe kongreleri parti içi çekişmelere sahne olacak gibi görünüyor. Muhalefet partisi olan MHP’nin de yerel seçimlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de dik duruş sergileyeceği zaten biliniyor.

Yorumlar (2 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk