uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa İbrahim Soğutmaz 26 Şubat 2014

CHE İLE GANDHİ

ibrahim-sogutmaz3Bu topraklar sadece kendi yetiştirdiği dahi ve yiğitleri değil, insanlığa hizmet etmiş ve her daim ezilenden yana olmuş başka uluslara mensup olan ancak gerçekten CAN olabildikleri için sevilen insanları  da sever ve  tişörtünün üstünde, çantasında hatta Sayın Livaneli’ nin dediği gibi sıraların üzerine özgürlükmüşcesine yazar adlarını ve şarkılarını söyler.

Gandi, kimilerine göre fiziken zayıf, gülümseyen siyah-beyaz belgesellerde boy gösteren bir kişi olsa da çoğumuza göre koskoca Hindistan’ ı özgürleştiren tek başına yiğit bir hukukçudur. Sadece meslektaşım olduğu için değildir ona olan sempatim,  sırf ezileni daha iyi anlayabilmek adına ömür boyu sürdürdüğü belki de ahlaki bir orucundan ötürü sevmişimdir onu. Ya da aniden ve haklıca sadece haksıza, sen haksızsın demiştir en sade hali ile.

Peki ya Ernesto Guevara yani namı diğer Che… Bir doktorun ezilenler için çıkabileceği en çetin ve bir o kadar da hüzünlü yolculuğun yolcusudur. Sağı ile solu ile tüm dünyanın sevdiği bir gençtir. Hatta Birleşik Devletlerde boksörlerin dövmesini yaptırdığı zannedersem başkaca bir sosyalistte yoktur.

Bu anlattıklarımı neden mi anlattım? Az öncede özetlediğim gibi kimi insanı sadece insan olduğu için; inandığı değerleri benimsemesek de dürüst, namuslu ve gerçek anlamda CAN oldukları için severiz. Şairin dediği gibi “sevgi anlamsızdır, nedensizde sevilir” türünden severiz yani.

Bu geniş tablodan daha mikro yani yerele indirelim merceğimizi. Milliyetçi Hareket Partisinden Levent Görür Bey ve kıymetli dava arkadaşlarımla birlikte, kısa hayatımın ilk siyasi yolculuğuna çıktım. Güzel bir duyguymuş bu, insanlar tarafından sevilmek; duyguların en insani olanlarından, bambaşka bir duygusallık. Bu bağlamda gerek ekibim gerekse kendim adına yeminimiz olsun ki, MHP’ nin Selçuk iktidarında hiç bir kardeşimiz ve büyüğümüzün işini kaybetme derdi ve korkusu olmayacaktır. Çalışan her hemşerimiz, yine kendileri gibi olan ve seçimden sonra hiç bir yere gitme şansları olmayan bizim yeminimize kulak versinler, sizin içinizde doğup, büyümüş ve yine kaderde varsa sizin içinizde vefat edip, defnedilecek olan bizlerin bu size sözüdür. Biz maalesef ekmeği ile oynanan bir zümreyiz ancak verilen mücadelemizle gururluyuz; hele mevcut genel iktidarın adeta ötekileştirdiği, bir kısım kişilerin selam verirken dahi aman iktidara yakın kişiler bunlarla selamlaştığımızı görmeseler diyen gözlerle bize baktığı kişileriz adeta. Ancak alıştık ve göğsümüze bu ötekileştirme işkencesini madalya gibi astık. O yüzden kimsenin ekmeği ile oynamayız, oynatmayız. Sırf bu çekimserliği yaşayarak mevcut belediye başkanına yönelmeyin zira bizim sözümüz başımızdır.

İlçede işler güzel gitmiyor. Aslında bir vatansever olarak bunun aksini yazmayı o kadar çok isterdim ki ama görünen köy kılavuz istemiyor. Mesleki tecrübemle sabittir ki, ilçe gençliği uyuşturucu madde ve aşırı alkol bataklığında adeta kendi kaderine terk edilmiş güvercin gibi. Mevcut yerel iktidar ise bu sorunlar karşısında adeta soyut halde. Zaten ülke ekonomisi ve genel iktidara olan güvensizlik yereldeki iktidar partisi adayının ve ekibinin işini zordan imkansız hale düşürmüş durumdadır. İlçe ne ilçeyi bir ömür yöneten ne de aynı hırsla yine bir ömür yönetmeye talip olan AKP kadrolarını istemiyor. İlçe Parti eksenli değil, halka yakınlığı kıstas alarak hareket ediyor ve bu kez MHP diyor. Adayımızla, ekibimizle hepinizin içinden halimizle yönetime talibiz, biz herkesin kalbinde yer etmiş bir A.Lincoln, Che yahut Gandi olamayız belki ama unutmayın ki, biz birinin evlatlarıyız; biz Mustafa Kemal’in evlatlarıyız. İşte bu şevk ve azimle, ulusal kurtuluş savaşı inanmışlığı ile ortaokul sıralarımdan beri bu ilçeyi yöneten Sayın Belediye başkanına artık yeter diyoruz. Oylarınız ve desteklerinizi bizden, MHP’den esirgemeyin. Sağlıcakla kalın..
 İBRAHİM SOĞUTMAZ

Etiketler:

Yorumlar (2 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Yarınların Yağmurları

Yarınların Yağmurları

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk