site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Kültür Sanat, Manşet Haber 20 Haziran 2014

Celsus’da Sıradışı Müzik Gecesi

Rachel Podger -

28. Uluslararası İzmir Festivali’nin en gözde mekânlarından biri olan Celsus Kütüphanesi 18 Haziran gecesi sıra dışı bir konsere sahne oldu. Polonya ve Türkiye arasında kurulan diplomatik ilişkilerin 600. Yıldönümü kutlamaları çerçevesindeAdam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı dijital bir platform olan Culture.plve Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanlığı işbirliği ile yapılan konserde ArteiDeiSuonatori ile konserin solisti barok kemancı RachelPodger adeta destan yazdı. Celsus Kütüphanesi’ni tamamıyla dolduran yerli ve yabancı dinleyiciler, kemanını vücudunun bir parçasıymış gibi büyük bir doğallık ve yetkinlikle çalan Podger’i dinlemeye doyamadı.

Dönemin çalgılarıyla, dönemin repertuarını en iyi yorumlayan toplulukların başında gelen ArteiDeiSuonatori, barok topluluklar arasında Avrupa’da en üst sıralarda yer alıyor. Birlikte yaptıkları bütün kayıtlarla üstün başarılar kazanan ArteiDeiSuonatori ve İngiliz asıllı barok kemancı RachelPodger, 28. Uluslararası İzmir Festivali’nde 18. Yüzyılda, Avrupalı sanatçıları etkileyen Türk ve Polonya kültüründen izler taşıyan “Alla Polacca& Alla Turca” adlı yeni projelerini sundu. Telemann’ınUluslar süiti ve Polonya Konçertosu ile başlayan konser, Vivaldi’nin “GrossoMogul” keman konçertosu ile devam etti. Büyük teknik beceri isteyen konçertoda RachelPodger’in olağanüstü virtüözitesi ve yorumu dinleyenleri büyüledi. İkinci bölüm Haydn’ın 44 numaralı senfonisiyle başladı, Mozart’ın “Türk” konçertosu adıyla bilinen 5 numaralı keman konçertosu ile sona erdi.

28. Uluslararası İzmir Festivali, 25 Haziran Çarşamba günü Çeşme Aya Haralambos Kilisesinde yapılacak Amaryllis Quartet konseriyle devam edecek.

Artei dei suonatori

PODGER

Yorumlar (1 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk