uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Serap Tekbıçak 25 Kasım 2013

Bu İşte Bir Yanlışlık Var

serap-tekbicakKim bulmuş ki bu sınav sistemini ve böyle bilgi ölçüleceği gibi saçma bir düşünceye kim ikna etmiş bu kadar insanı anlamıyorum. Girdiğim bütün sınavlar bir şekilde sanki beni engellemek için önüme konulmuş hissi uyandırıyor bende. Özellikle bilgisiz olduğumuzu bizim işe yaramazlık hissine kapılmamızı ister gibi bir halleri var hocaların.

Her sınav sonunda içimden “Ben olsam bu sınavı böyle yapmam, hatta sınav yapmam da ne yapabilirim?” diyorum. Üzülerek itiraf etmeliyim ki sınavın karşısına iyi bir alternatif bulamadım halen çalışmalarım sürüyor

Bildiğim şeylerin hiç işime yaramadığını farketmek üzücü, kitap ezberleme becerimin olmayışı sınav sonuçları açıklandığında tescillenmiş oluyor. Bana dayatılan onca bilginin daha sonra işime ancak KPSS gibi zaten temelden saçma olan bir sınavda sorulacak olmasından dolayı benden istenmesi üzüyor beni. Teorik olarak bir mesleğe yönelmek gerekirken saçma olmasa da pratik bilgiye yer verilmemesinden dolayı gereksiz olduğunu hissettiren onca soru ve cevapları için geçirdiğim zaman boşa gidiyor.

Hiç bir şekilde özgür düşünceye yer vermeyen bu ezberci sistem geleceğinde başkalarının elinden alınmasını zorlaştırıyor. Her şeyi başkaları düşünürken ve yerinize karar alırken siz sadece seyirci kalıyorsunuz. Piyon olarak hayatınızı yaşıyor ve sizi istedikleri gibi yönlendirmelerine, işleri bitince de kaldırıp atmalarına göz yumuyorsunuz.

Aldığınız aile terbiyesi, okullarda verilen eğitimin yöntemi ve çevre baskısı gibi kavramlar sizin özgür birey olmaktan çıkıp sürü psikolojisiyle harket etmenize sebep oluyor. Eleştirdiğim bu kavramların hepsi bende de mevcut ve kendimden sıkılıyorum.

Düşünmeye ve alternatif aramaya devam etmek gerek ve böyle gitmemeli daha özgür beyinlerle daha güzel gelecekler kurabilmek mümkün.

Ah bir de şu hocaların bizle dertleri bitse …

Sevgilerimle…

Serap Tekbıçak

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Toplumsal Yanlışlık

Toplumsal Yanlışlık

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk