site okul selçuk izmir

DOLAR 6,8237
EURO 7,5725
ALTIN 377,50
BIST 104.911
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 21°C
Gök Gürültülü
site belediye selçuk izmir

Başkan Kocaoğlu mecliste patladı: Körfez kokuyor propagandası yap, 31 Mart’ta cevabı gör!

Başkan Kocaoğlu mecliste patladı: Körfez kokuyor propagandası yap, 31 Mart’ta cevabı gör!
27.11.2018
A+
A-

Büyükşehir Meclis oturumunda ESHOT’a 2019 yılı için 1 milyar 77 milyon 820 bin TL’lik kaynak ayrılması kabul edildi. Ayrıca toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, AK Parti Grubu’nun, ‘Körfez kokusu’ üzerinden yaptığı muhalefete sert cevap verdi. Kocaoğlu, “Körfez kokmuyor kardeşim! Biyolojik çürümeden dolayı koku her zaman çıkar. Bu algı yönetimidir. İzmir kokmuyor. İzmir kokuyor diye propaganda yap, 31 Mart akşamı cevabı gör” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının 7’nci birleşimi Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti. Oturumda ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 Mali Yılı Performans Programı ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 Mali Yılı Gelir-Gider Bütçesi görüşüldü.

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı bütçesi için 1 milyar 77 milyon 820 bin TL’lik kaynak ayrıldı. Önerge AK Parti’nin ret, CHP’nin kabul oylarıyla oy çokluğuyla meclisten geçti.

ESHOT 224 MİLYON TL AÇIK VERECEK
AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kökoğuz, toplantıda söz aldı ve ESHOT Genel Müdürlüğünün performans programı ve bütçesi noktasında eleştirilerini sıraladı. Kökoğuz, “ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı bütçesini incelediğimizde, 853 milyon 283 bin TL gelir, 1 milyar 77 milyon 820 bin TL gider belirlenmiş olup, 224 milyon TL açık vereceği görülmekte olduğundan borçlanmanın giderek yükselerek eski borçlarla beraber dağ gibi olacağı şimdiden netleşmiştir. ESHOT Genel Müdürlüğü geçen yılki performans programında, vatandaşa taahhüt ettiğiniz 2018 yılında çevreci 50 adet körüklü ve 50 adet solo olarak toplam 100 adet ve 3 yıl içinde 400 elektrikli otobüs alım gerçekleştireceğinizi söylemiştiniz. 2018 yılı bitmek üzere bu sözünüzün yerine getirilmemiş olması bir plansızlık ve programsızlık örneği değil midir?” dedi.

GEREKÇELERİ SIRALADI, RET OYU VERDİKLERİNİ SÖYLEDİ!
Vatandaşların şikayetlerine değinen Kökoğuz, “ESHOT otobüsleri çok dolu taşıma yapmaktadır. Doluluk olarak Çin, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerin düzeyinden farksız durumunda, insanlar alt alta, üst üste gitmektedir. Klimasız veya kliması çalışmayan otobüslerle, İzmirliler sıcak havalarda perişan olmaktadır. Kayseri pastırması gibi asılı bir şekilde 1 saat yolculuk yapan vatandaşlarımızda güç ve takat kalmamaktadır. Bu görüntü İzmir’e hiç yakışmamaktadır. İzmirli vatandaşlarımıza çifte standart uygulamaktadır. Gecekondu, varoş semtlerimize en kötü, eski ve az sayıda otobüsler verilerek 60-90 dakikada bir sefer yapıldığından, İzmirliler cefa çekmeye devam etmektedir. ESHOT’un çevreyi kirleten bir kurum olmaktan çıkartınız, çağa ayak uydurunuz. Akaryakıt giderlerini yavaş yavaş en aza indirgeyiniz, çünkü ESHOT’un bu yılki bütçesinin neredeyse yüzde 70’i tüketime ayrılmış durumda, denk bütçe oluşturamadığından ESHOT ileriki yıllarda iflasa sürüklenmesi sürpriz olmayacaktır. 2014 yılından beri, bu yönetim anlayışı ile hazırlanan bütçe tasarısı ve performans programlarının, vatandaşların beklediği şekilde etkin, verimli, kaliteli, başarılı olmaktan çok uzakta kalmıştır. İzmirli hemşerilerimizin parasını, kamunun bütçesini verimli kullanmayarak, çoğunlukla tüketim harcamaları ile boşa harcanan ESHOT Genel Müdürlüğünün 2019 mali yılı bütçe tasarısı ve performans programına AK Parti grubu olarak ret oyu vereceğimizi ifade ederiz” diye konuştu.

İSTANBUL’DA, ANKARA’DA İZMİR KONUŞULUYOR DA İZMİR’DE NİYE İZMİR KONUŞULMUYOR?
AK Partili Meclis Üyesi İmet Tunç geniş yelpazede eleştirilerde bulunurken, “Karabağlar’a metro yapılmasını istiyoruz” mesajını verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise, sosyal indirimler kapsamında kayıp yaşandığını belirtti. Aydoğan, “ESHOT’un tek geliri var; o da bilet. Kimseye sırt çevirmedik. ESHOT bizim gururumuzdur” dedi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Özkurt da, “ESHOT çalışmalarında emek dökenlere teşekkür ederiz. Biz önergeye olumlu oy kullanacağız” açıklamasını yaptı.

CHP’li Hatice Tatlı da oturumda konuştu. Tatlı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘İzmir’e suyu biz getirdik. İZBAN’ı biz yaptık, havasını onlar atıyor’ sözlerine tepki gösterdi. Tatlı, “Ona nasıl yanlış bilgiler aktarılıyorsa yüzde 50 ortak olduğunun farkında mı değil? Uygulamaların çoğunu belediyenin yaptığının farkında mı değil?” dedi. Tatlı’nın ardından, AK Partili Kökoğuz, “Cumhurbaşkanı burada yok. Bize söz hakkı doğuyor. Su problemi derken Gördes barajından bahsediyor. İzmir’in 50 yıllık su sorunu çözülmüştür” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, “Tabi tabi, teşekkürler! Burası İzmir meclisi… Herkes konuşur, cevap verir. Ankara’da, İstanbul’da İzmir konuşuluyor da İzmir’de niye İzmir konuşulmuyor?” çıkışını yaptı. Oturumda kısa süreli gerginlik yaşandı ve Kökoğuz CHP’li sıralara dönerek, “Gördes’i kim yaptı?” dedi. Kocaoğlu da, “Herkes her yerde nutuk atacak, bu mecliste olmayacak. Böyle bir şey yok! Ben de belgeleriyle söylediklerinize cevap vereceğim” ifadelerini kullandı.

YATACAK YERİN YOK!
AK Partili Çağlar Haspolat, “Elektrikli otobüs aldık diye hava atıyoruz ama ben o otobüsleri görmedim” dedi. CHP’li üyelerden, “Yeşil renkteler” uyarısı gelince bu kez AK Partili Haspolat, “Biliyorum mahsus dedim” cevabını verdi. Başkan Kocaoğlu ise espriyle birlikte, “Çağlar senin yatacak yerin yok” diye konuştu.

BAŞKA ÜLKELERE GİTMEYİN, ZARAR ETMEYİN, İSTANBUL’A GİDİN, KIYASLAYIN
Kocaoğlu ESHOT eleştirilerini toplu şekilde yanıtlandırdı. Kocaoğlu, “Toplu ulaşımın yüzde 55-56 gibi yükünü çekmektedir. Vatandaşa işkence dediğin zaman, başka ülkelere gitmenin zamanı yoktur. Döviz kuru bu kadar yüksekken zarar etmenin anlamı yok, İstanbul’a gidersiniz, kıyaslama yaparsınız. Metrobüs denilen sıra dışı işte bile insanlar pestil gibi seyahat etmektedirler. İstanbul büyüktür ama İzmir ile kıyaslandığında balık istifi görmedim” dedi.

BANA PAS VERMEYİN!
Kocaoğlu, “Biz ulaşımdaki zararımızı 10 kat azalttık. Bugün 4 milyonluk kentte günde 700 bin kişiyi raylı sistemle taşıyoruz. Ben İzmir’i İstanbul’la değil Ankara’yla kıyaslanacak bir kenttir. İstanbul’la da kıyasladığımızı düşündüğümüzde İzmir’de şu an faal olarak 179 kilometre raylı sistem çalışmaktadır. 720 kilometrelik raylı sistemin olması gerekmektedir. 2 milyar 300 milyon TL yatırım yaptık. Ben hayatımdan memnunum. Giderek raylı sistem de aratacaktır. Artmak durumundadır. Tramvay konusunda da karşı çıkmalar oldu. Bugün memnuniyet seviyesini ölçtürebilirsiniz. Buca Metrosu için 2017 yılının Aralık ayında Kalkınma Bakanlığı’na projeyi götürdük. Bunun öncesinde Ulaştırma Bakanlığı’nın Alt Yapılar Genel Müdürlüğü incelemişti. 2017 yılında Kalkınma Bakanlığı’na gitti. 3’te 1 fiyatına kredi de bulmuştuk. O günden bugüne onayımız çıkmadı. Biz kimseyi uyutmadık, hiçbir konuyu da unutturmaya çalışmadık. Bugün Cumhurbaşkanlığı’nın ilgili üst kurumunda Buca Metrosu onay beklemektedir. Buca Metrosu’nun Karabağlar’a uzanması söz konusu değildir. Bu böyle gönlünün istediği yere gitmez. Uzundere’den Bayraklı’ya kadar başka bir metro hattı ulaşım planında belirlenmiştir. Ayrıca Çiğli’den de Karşıyaka’yı görerek Bornova’da üniversiteyi gören bir plan vardır. bugün acil olan Buca’dır. Bugün onay gelse bu faizle borçlanıp bu metroyu yapmam. Türkiye ekonomisinin normal bandına çekilmesini beklemek zorundayım. O zaman onay gelseydi yapılırdı. Bu işlere böyle bakın. Bana pas vermeyin. Siz iktidar partisinin meclis üyeleri olarak İzmir’e hizmet etmek istiyorsanız, bizim onaylarımızın çıkması için çaba göstermeniz gerekir” ifadelerini kullandı.

İZMİR KOKUYOR DİYE PROPAGANDA YAP, 31 MART AKŞAMI CEVABI GÖR
Kocaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir söylemleri üzerinden, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu üçüncü söylemesi! Bizim devlete, başkanına saygımız vardır. Devlet varsa millet var diyen, inanan insanlarız. Devlet başkanlarına söz söylemeyiz. Ama kim ne bilgi veriyorsa bilmiyorum. İZBAN’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çekerler hariç harcadığı para 450 milyon dolardır. TCDD bu 136 kilometrelik Selçuk-Aliağa arasındaki hatta kaç para yatırım yaptığını açıklasın. Onlar AK Parti’nin iktidar olduğu 2002 yılından bu tarafa, ben de başkan olduğum 2004 yılından bu yana yaptığım harcamayı çıkartayım. Kimin ne kadar para harcadığını kamuoyuna açıklarız. Şeffaflık işte budur. Kent kokuyor demesi… Kim niye o bilgiyi verir? Kentin neresi kokar? Partili cumhurbaşkanı olabilir ama benim de cumhurbaşkanım, devlet başkanımdır. İzmir kokmuyor. Herkes kendine baksın kimin koktuğunu biliyor. 1963 senesinde liseyi okumaya gittim. 15 yaşında gittim. Kurbağalı dere hala kokuyor. 56 senedir kokuyor. İzmir’de kokuyordu, Büyük Kanal yapıldı, emeği geçen herkesten Allah razı olsun, şimdi kokmuyor. Körfez kokmuyor kardeşim! Biyolojik çürümeden dolayı koku her zaman çıkar. Bu algı yönetimidir. İzmir kokmuyor. İzmir kokuyor diye propaganda yap, 31 Mart akşamı cevabı gör” dedi.

2010 YILINDAN BERİ BİR KERE SU ALDIK, DEVAMLI PARA ÖDÜYORUZ
Kocaoğlu ayrıca, “Yılan hikayesine dönen Gördes barajını da konuşmak istiyorum. 40 küsur sene evvel Devlet Su İşleri (DSİ) ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesiyle suyun belirli miktarıyla İzmir’in su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. 2010 yılında 27 milyon metreküp su alınmıştır. Sonra baraj delik çıkmıştır. Barajın suyu boşaltılmıştır. Barajın belirli bir kısmına kadar membranla kaplanmıştır. Tekrar doldurulmaya başlanmıştır. O zamandan bu tarafa hiçbir zaman, gün ve saatte Gördes’te toplanan su seviyesi yüzde 12’yi geçmemiştir. Bunu geçtiği an su kaybolmaktadır. Gördes barajının tekrar yapılması gerekmektedir. DSİ 2010 yılında su aldın dedi. 30 yıl ödemesi var. Bizden sonraki senelerde istediler. Biz su almıyoruz dedik. Anlaşmazlık çıkarmayalım diye. 2016-2017 ve 2018 yılında 27 milyon TL parayı ödedik. 27 milyon metreküp 8 senede su aldık. Su verilemediği için Belkavhe’ye yaptığımız arıtmayı deneyemedik. Müteahhitten işi teslim alamadık. Şu anda da bize su verilememektedir. Pompalarda, yollardaki eksiklikler giderilse bile yine suyu veremeyecekler. Ama biz parayı veriyoruz. Uzlaşalım dedik. İzmir’e su getirdik! Bu bilgi cumhurbaşkanına yanlış veriliyor. Bu üçüncü oldu. Daha önce hiç ağzımı açmadım. Ama mecbur kalınca bunu da söylemek durumundayım. Hakikat budur” şeklinde konuştu.
Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.