uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Bölgeden, Manşet Haber, Üst Manşet 7 Şubat 2018

Atadan Kalma Çiçek Soğanı, Mis Gibi Koku

Türkiye’de nergis çiçeği üretiminde İzmir’in çiçekçiliğiyle ünlü olan Bayındır İlçesinin Turan Mahallesi’de önemli bir yere sahip olmaya başladı. Her yıl Ocak ayının ilk haftasından Şubat ayının ortasına kadar nergis çiçeği hasadı yapılan mahallede 100 yılı geçen süreden beri atadan kalma soğanla üretim gerçekleştiriliyor. Turan Mahallesinde 18 nergis çiçeği üreticisi bulunuyor. 120 metre rakıma kadarki zeytin ağaçlarının bulunduğu bahçelerde yetiştirilen nergis çiçeğinin kokusu ve 15 güne kadarki dayanım süresiyle Karaburun ve Mordoğan nergisinden farklı olmasını sağlıyor.

Bayındır merkeze 4 km uzaklıkta bulunan etrafı asırlık zeytin ağaçlarıyla çevrili eşsiz doğaya sahip Turan Mahallesinde yetiştirilen nergis çiçeği İzmir’deki çiçekçi dükkanlarını yıllardır süslemeye devam ediyor. Turan Mahallesinde nergis çiçeklerine asırlık zeytin bahçeleri ev sahipliği yapılıyor. Zeytin bahçelerine dededen kalma nergis soğanları ekimi yapılarak üretim gerçekleştiriliyor. Ocak ayının ilk haftasından itibaren açmaya başlayan nergis çiçeklerinin hasadı Şubat ayının ortasına kadar yapılıyor. Mahalleye İzmir, İstanbul ve Ankara’dan gelen çiçek tüccarları tarafından nergis alımları gerçekleştiriliyor. Turan mahallesindeki mikroklima özelliği nergis çiçeklerinin Ocak ayının ilk haftalarından itibaren tamamen açmasını ve yoğun hoş kokusuyla çiçek alım piyasasında yoğun rağbet edilmesini sağlıyor.

Kokusu ve Dayanıklılığı Farklı Kılıyor

Turan Mahallesinde bir asırdan fazla evlerde yetiştirilen nergisin son 50 yıldan itibaren ticari olarak satışının yapıldığını söyleyen nergis çiçek üreticisi Bayram Bekem; Mahallemizde nergis çiçek üretimi önemli geçim kaynaklarımızdan biridir. 18 nergis üreticisi tarafından 40 dekarlık bir alanda nergis çiçeği üretimi yapılmaktadır. Mahallemiz şu an bile nergis çiçeklerinin kokusu ve görüntüsü ile çiçek cennetine dönüşmüştür. Nergis üretiminde doğal hayvan gübresi dahil hiçbir kimyevi gübre, ilaç kullanmıyoruz. Nergis çiçeklerimiz tamamen doğal yağmurlarla aynı doğada yetişen bir çiçek gibi yetişmektedir. Ürettiğimiz nergis çiçekleri İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde kokusu, rengi, dayanıklılığı ve görünüşüyle yoğun rağbet görmektedir” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk