uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Fikri ATILBAZ 14 Haziran 2015

Ak Saray Güneş Motel Olur Mu?

fikri-atilbazSeçim sonuçları koalisyon ihtimallerinin tartışılmasına sebep oldu. Partiler teyakkuzda, yalakalar, dalkavuklar, soytarılar, anlı şanlı isimler seçimden önce söyleyemedikleri doğruları yarım yamalak da olsa bugün söylüyorlar. Ancak şahsiyetleri gereği yine AKP’den yana, Erdoğan’dan yana olan açıklamalarda bulunuyorlar.

Koalisyon konusunda ilk geceden beri en net konuşan, net tavrını ortaya koyan Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli oldu. Buna rağmen, ‘çözüm süreci’ bitirilmeden kimse gelmesin demesine karşın, bazı şaşkınların hala CHP-MHP-HDP koalisyonundan söz ediyorlar. Böyle bir şey olsa olsa art niyet ürünü olabilir.
***
MHP, ‘çözüm süreci’ne mutlaka son verilmeli diyor, onlar hala MHP’yi koalisyon ortağı olarak göstermenin derdindeler. Hemen her gece bu konuları tartışıyorlar. Ancak kimse AKP’nin milletvekili transfer edebileceği fikrini tartışmıyor.

Sene 1977. CHP 5 Haziran 1977 Genel seçimlerinde birinci parti olmasına rağmen 213 Milletvekilliği kazanıyor. Bu sayı hükümet kurmasına yetmeyince, Adalet Partisi, MSP ve MHP’nin katılımıyla 2.MC hükümeti kurulur. 11 Aralık 1977’de yapılan yerel seçimleri yine CHP kazanır. Bu sebeple hükümette istifalar gündeme gelir. MC hükümeti azınlığa düşer.
***
Bu durumdan yararlanmak isteyen CHP ve Genel Başkanı Ecevit, AP’ istifa edenlerle temasa geçer. Ecevit, AP’den istifa eden Tuncay Mataracı, Şerafettin Elçi, Mete Tan, Hilmi İşgüzar, Orhan Alp, Fethi Acar, Oğuz Atalay, Cemalettin İnkaya, Ali Rıza Septioğlu, Enver Akova, Ahmet Karaaslan, ve Güneş Öngüt’le bir otelde görüşmelere başlar. Görüşme yeri basına sızınca otel değiştirilir.

Daha sonra 11’ler diye anılan bu olayda, Ecevit istifa eden bu vekillere bakanlık teklif eder. İstifacılar da biri hariç Ecevit’in bakanlık teklifini kabul eder. Görüşmelerin merkezi Florya’daki Güneş Motel’dir.

CHP gensorosu ile 31 Aralık 1977’de Süleyman Demirel başkanlığındaki 2.MC hükümeti yıkılır. 12’ler görüşmeler sırasında 11’e düşer. Ve bu olay 11’ler Güneş Motel olayı olarak anılmaya başlanır. Ecevit hükümeti kurmuş olur.İstifacılar da bakan olur.
***
Şimdi sormak istediğim soru şu, Erdoğan, aynı Ecevit gibi milletvekili transferinde bulunabilir mi? Bakanlık ya da kişilerin zaaflarına göre tekliflere de bulunursa ne olur? Bu ihtimali mutlaka birileri düşünüyordur. Ortaya çıkmaması için gündeme getirilmiyordur.
Soruyu daha başka bir şekilde soralım: Erdoğan’ın oturduğu Ak Saray, Güneş Motel olur mu? Böyle bir işe tanıklık, ev sahipliği yapar mı? Duyamadım?

Sağlıcakla kalın!
Fikri Atılbaz

Yorumlar (1 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Adalet Hançerlenmiştir

Adalet Hançerlenmiştir

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk