uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Serap Tekbıçak 28 Eylül 2013

Adı Hayat Olan Bir Yarış

serap-tekbicakHayat yolculuğunda sürekli yarıştırıldık, hep daha hızlı koşmamız gerektiği söylendi bize… Önce ilk okula başladık ilk önce okuma-yazmayı biz öğrenecektik. Sonra iyi bir lise telaşı, o iyi lisede de iyi bölüm seçimi bölümde kayda değer bir yer edinmek söz konusuydu.

Tabi ki bunlar daha başlangıçtı biz bilmiyıorduk… Zannettik ki liseden sonra üniversiteye bir yerleşelim bizden iyisi ve rahatı olmayacaktı. Yanıldık!…

Üniversitede dersleri geçme telaşı ve çevre edinme, o çevrede de saygı gören bir kişi olmak istedik ; çünkü bizim zannetttiğimiz üniversite hayatı bu şekildeydi. Ders çalışmadan da geçeriz sandık ilk başlarda yada fazla kapattık derslerle önümüzü etrafımızı göremedik..

Yıllar zor geçer zannederken bir de baktık ki okul bitti bitecek. Bir telaş sardı bizi. Arkadaşlardan ayrılma ihtimalimiz, alıştığımız bu çevreden kopmamak isteği ve gittiğin yerde ne olacağını bilmemek…

Gençlerin çoğunluğu depresyondaymış, anti depresan haplar kullanıyorlarmış. Önceden olsa bunun ilgi toplamak ve doyumsuz ergenlik durumundan çıkamamaları diye düşünürdüm belki ; ama durum bambaşkaymış aslında. Bazı insanlar şanslı doğarmış gerçekten ve bazıları da o şansa sahip olmak için çırpınmak zorundaymış.

Şimdi karşımda bu belirsizlikleri görürken , sebebi belli de olsa çaresini henüz bulamamışken mevcut sistemin bizleri ne hale getirdiğini anlatamamanın sıkıntısını yaşıyorum.

Ailesiyle neredeyse yabancılaşmış kişi olarak eve döndüğünde artık uyum sağlayamayacağını farketmiş olmak ve bu konuda herhangi bir çözümün olmaması bireyin bunalıma girmesine neden oluyor. Ülkemizde üniversite mezunu o kadar işsiz varken KPSS vb. sınavlarla bu kervana katılmak ve bunun ne kadar süreceğinin belirsizliği de bunalımı tetikliyor.

Eğitim sisteminin ve ailelerin öğrenciden önce insan olduğumuzu hatırlamaları ve bir an önce bu belirsizliklerden hepimizinkurtulması umuduyla, esenlikler dilerim…
Serap Tekbıçak

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Toplumsal Yanlışlık

Toplumsal Yanlışlık

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk